saglam-somine

Şömine seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Şömine seçerken nelere dikkat etmeliyim sorusu konusunda internet ortamında güzel bir yazı bulamamış olabilirsiniz. Bu yazı tam size göre.

İnsanlar bir şömine mağazasına girdiklerinde karşılarına birbirinden güzel ve farklı modellerde şömine çeşitleri ile karşılaşıyorlar. Şöminelerin cazibesi aklınızı başınızdan alırken unutmamanız gereken tek şey. Bu şöminenin evinize uygun olup olmadığı.

saglam-somine

Eviniz bu şömine için uygun mu?

Her şeyden önce evinizi iyi tanımanız gerekir. Şömine yaptırmak istediğiniz odanın ölçüleri en önemli iki konudan biridir. Şömineyi odanın büyüklüğüne göre seçmenizi tavsiye ediyoruz. Normalden büyük bir şömine odanızı boğarken, normalden küçük bir şömine ise oda da kendini gösteremeyecektir. Bu nedenle oda büyüklüğü ile doğru orantılı bir şömine seçmenizi şiddetle öneriyoruz.

Şöminede kullanılacak taş ve haznede yine önemli bir konudur. Duvarların rengi, zemin kaplaması gibi birçok etken ile de şöminenin kaplamasındaki malzemenin seçilmesi gerekir. Günümüzde beyaz rengin modası hala devam etmektedir. Bu nedenle beyaz Antalya Limra taşı bizim en çok kullandığımız doğal taştır. Bunun dışında fileli taş dediğimiz küçük örgü taşlarda popülerliğini artırmış durumda.

 Şömine bacası yeterli mi?

Baca normal bir şömine için kritik konudur. Çünkü baca şöminenin nefes borusudur. O yoksa şömine olmaz, olursa da yanmaz. Bacanızın genişliği ve yüksekliği de önemlidir. Normal soba bacası olan evlerde şömine yaptırmak risk taşıyabilir. Bu nedenle bizler Sağlam Şömine olarak baca genişliğinin en az 20cm olması gerektiğini vurguluyoruz. Eğer bacanız müsait ise normal şömine çeşitlerinden seçebilirsiniz.

somine

Diğer taraftan son günlerde yoğun taleple karşılaştığımız elektrikli şömine modellerinden birini seçmeniz durumunda bacaya ihtiyaç duymadan evin herhangi bir yerine şömine yaptırabilirsiniz. Elektrikli şömine elbette normal şömine kadar ısıtamaz ancak görsel açıdan normal şömineye çok yakın bir dekoratif görüntü elde edersiniz. Eğer odun temin etmenin zor olduğu bir ortamda oturuyor iseniz elektrikli şömine tam size göredir.